Ücretler belirlemeniz gereken benzersiz ürünlerin sayısına ve brüt satış gelirine göre değişmektedir. TOBB her yıl bu ücretleri günceller. Güncel Barkod Ücretleri için www.barkodnumarasi.com web sayfamızda barkod ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

UPC, EAN, EAN-13, EAN-8, Code 39, Code 93, Code 128 barkod türleri vardır. En çok kullanılanlar ise UPC ve EAN ‘dir. UPC numaralama sistemi Kanada ve Amerika’da, EAN-13 numaralama sistemi ise Avrupa ve Türkiye’de kullanılmaktadır.

Hayır. UPC sistemi sadece Kuzey Amerika ülkeleri Amerika Birleşik Devletleri (A.B.D.) ve Kanada’da kullanıldığı için uluslararası pazarlarda kullanılmaya müsait değildir.

Barkod Sistemi (GS1 Sistemi) merkezi Brüksel’de bulunan GS1 Organizasyonu tarafından yönetilmektedir. GS1 Sistemi kapsamında ürünlere verilen barkod numaraları GS1 Türkiye (Türkiye Global Standartlar Tedarik Zinciri ve Lojistik Eğitim Vakfı) tarafından verilmektedir.

TOBB’un EAN-UCC Sistemini uygulamak üzerinde kendi bünyesinde kurduğu Millî Mal Numaralama Merkezine kayıt olarak EAN-UCC barkod numarası kullanılabilir. EAN-UCC Sistemi, EAN’a üye ulusal numaralama kuruluşları ağı ile ticarette ortak bir dil oluşturma amacına yönelik olarak endüstriyel ve küresel standartları oluşturur.

Verilerin kalın ve ince çubuklarla, bu çubuklar arasındaki boşluklardan oluşan bir çubuklar dizisi ile simgelenmesini saglayan veri kodlama ve tanımlama tekniğini ifade etmektedir.

Ticari ününler Ürün Kimlik Numarası (ÜKN) ile tanınırlar. GTIN (Global Trade Item Number – Küresel Ticaret Mal Numarası) olarak da adlandırılan Ürün Kimlik Numarası, ürünlerin üzerinde barkod ile gösterilir. ÜKN’yi gösteren barkodlar için EAN ve UPC (Uniform Product Code) olmak üzere iki standart kullanılır.

Gerekli değildir. Bildiğiniz üzere barkod numaraları ürünlerinizin izlenilebilirliğini sağlamak için oluşturulmuş bir sistemdir. Marka tescili ise markanızı koruma altına almaktadır. Barkod başvuruları için şirketinizin resmi evrakları yeterlidir.

İmalatçı, İthalatçı, Dağıtıcı ve Satıcı firmalar bizlerden barkod numaralarının alınması için danışmanlık hizmeti istemektedirler. Barkod başvurusu için GS1 Türkiye tarafından çeşitli evraklar talep edilmektedir. Bu evrakların tanzimi ve formlarını eksiksiz bir şekilde düzenlemenizi sağlıyoruz. Eğer hazırladığımız evraklarda bir eksiklik yok ise en geç üç iş günü içerisinde barkod numaranız ve evrakınız elinizde oluyor.

GS1 sistemine göre ürünün marka sahibi (nerede veya kim tarafından üretildiğine bağlı olmaksızın) ürüne barkod numarası verilmesinden sorumludur. Ancak aşağıda belirtilen durumlarda olduğu gibi ürünün marka sahibi, ürünün aynı zamanda üreticisi, dağıtıcısı, ithalatçısı veya perakendecisi olabilir.
Üretici,  ürettiği ürünü kendisine ait olan ya da marka adı altında satıyorsa
İthalatçı / toptancı, herhangi bir ülkede ürettirdiği ürünü kendisine ait marka adı altında satıyorsa veya ithalatçı / toptancı üründe değişiklik yapmışsa (örneğin, ürün ambalajında yapılan değişiklikler)
Perakendeci, herhangi bir ülkede ürettirdiği ürünü kendisine ait marka adı altında satıyorsa.

Barkod numarası başvuruda beyan edilen barkod adedine göre firma adına verilir. Başvuru yapan firmaya “Firma Öneki” verilir. Bu Önek ile başvuruda beyan edilen GS1 Türkiye’ye başvurusu sonucunda, firmaya talebine göre 7,  8, 9, 10, 11 veya 12 basamaklı GS1 Firma Öneki tahsis edilir. Tahsis edilen basamak sayısına göre ürünler numaralandırılır. Bu işlemi firma kendisi yapar.

Adres değişikliklerinde GS1 Türkiye’ye yeni firma evrakları ile müracaat edilmelidir. Adres değişikliği ve ürün ilavesi gibi durumlarda danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

GS1 Türkiye tarafından onay verilmedikçe barkod numaraları ve firma önekleri başka bir firmaya kullandırılamaz. Ancak barkodun devri ile mümkündür.

Mevcut GS1 firma önekleri ile oluşturulabilecek bütün ürün numaralarını kullanan firmalar yeni barkod numarası almak istediklerinde GS1 Türkiye’ye müracaat ederek ilave barkod numarası alabilirler. Bu işlemde de çeşitli evrakların tanzim edilmesi ve başvuru yapılması gerekmektedir. Barkod ilave numara alınmasında danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Yıllık aidat tutarı her yıl GS1 Türkiye Vakfı Yönetim Kurulu tarafından belirlenerek üye firmalara yazı ile duyurulur. Yıllık aidat duyurularının sağlıklı olarak üye firmalara duyurulabilmesi için üye firmaların güncel adreslerini GS1 Türkiye’ye bildirmeleri gerekmektedir. Ayrıca danışmanlarımızı arayarak aidat ücretini öğrenebilirsiniz.

http://gepir.tobb.org.tr adresi içerisinde sorgulama linki üzerinden yapabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

ABD ve Kanada’da numaralanan ürünler, UPC barkod alfabesi ile simgelenmektedir. Eğer barkodu okuyacak optik okuyucu UPC barkodunu okumaya ayarlanmış ise ABD’den ithal edilen ürünün barkodu Türkiye’de okutulabilir. Barkod okuyucunun UPC barkodunu okutmak üzere ayarlanmasını sağlamak için barkod okuyucunun satıcısı firmadan destek alınmalıdır.

4 yıl geçmesi gerekmektedir. Bu süre bitiminde kullanılabilir.

Karekod, Data Matrix adlı kare veya dikdörtgen biçimlerde basılabilen 2 boyutlu barkodun Türkiye’de kullanılan karşılığıdır. Karekod kelimesi ilk defa Beşeri Tıbbi Ürünler Barkod Uygulama Kılavuzunda yer almıştır. Data Matrix’in Türkçe karşılığı olarak kullanılmaktadır.

Barkod Sistemi (GS1 Sistemi) merkezi Brüksel’de bulunan GS1 Organizasyonu tarafından yönetilmektedir. GS1 Organizasyonu GS1 Türkiye’ye 868 veya 869 önekini tahsis etmiştir, başka bir ifade ile GS1 Türkiye üyelerine 868 veya 869 öneki ile başlayan firma önekleri vermektedir. Firmalar da bu firma öneklerini ürünlerini numaralandırmakta kullanmaktadır.
Bazen 869 numarasının tüketilmesi gerektiği gibi kampanyalar yapılmaktadır. 868 numarasının 869 numarasından herhangi bir farkı yoktur.

Ticari ürünlerin üzerinde barkodlara basılmış şekilde yer alan, ürün çeşidini dünya üzerinde özgün (tekrar etmeyen) olarak tanımlayan numaraya GTIN denir.

Barkodlar, lazer veya kamera tabanlı sistemler kullanılarak elektronik olarak taranabilen simgelerdir.

Ürün numaraları, seri numaraları ve parti numaraları gibi bilgileri kodlamak için kullanılırlar. Barkodlar, tedarik zincirlerinde önemli bir rol oynar; perakendeciler, üreticiler, nakliye sağlayıcıları ve hastaneler gibi partilerin, ürünleri tedarik zincirinde hareket ettikçe otomatik olarak tespit etmelerini ve izlemelerini sağlar.

ISBN (International Standard Book Number), hızla değişen ve gelişen dünyamızda artan bilgi üretimini izleyebilmek ve geniş çapta kullanıma sunmak için 1970’te Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) 2108 standardı olarak üye ülkelerin onayı ile yürürlüğe giren bir numaralama sistemidir.

ISSN (Uluslar arası Standart Süreli Yayın Numarası), belirli bir süreli yayın (devamlı   kaynak-devam eden süreli yayın) için oluşturulan ve süreli yayının adına bağlı 2 küme ve 8 haneden oluşan uluslararası bir numaralama sistemidir.

Duyuru!

Barkod Tescil ücretleri güncellendi. Aşağıdaki Çevrim içi butonunu kullanarak danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
Barkod sistemine geçilmesinin ilk adımı kullanılacak olan numaraların alınmasıdır. Bir başka deyişle Barkod Belgesinin alınmasıdır.

Teklif Al
Akre Group®

Sormak İstedikleriniz

Barkod GTIN izinlerinin alınmasında bizlerden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bundan memnuniyet duyarız. Bizleri telefonla arayacağınız gibi sağ kısımdaki formu doldurarak ücretsiz tavsiye alabilirsiniz. Formun içerisindeki bilgileri eksiksiz girip gönderiniz. Danışmanlarımız kısa bir süre içerisinde sizinle iletişime geçecektir. Sizin için doğru olanı belirlemeye yardımcı olacaklardır

Hafta İçi, 8:00 - 18:00
Hafta Sonu, 9:00 - 16:00
Pazar ve Özel Günler, Kapalı